42-693 Krupski Młyn, ul. Krasickiego 9
tel.: 32 285 70 16 lub 32 381 03 32
e-mail: Pokaż Email
szczegółowy wykaz numerów tel.

Historia

Pisana historia gminy Krupski Młyn sięga roku 1687, kiedy to kroniki odnotowały funkcjonowanie w miejscowości Potępa tzw. kuźnicy żelaza. Z kolei nazwa Krupski Młyn pochodzi od istniejącego w miejscowości dużego młyna wodnego, którego właściciel nosił nazwisko Krupa. Na jego miejscu powstała w 1871 r. nowoczesna fabryka zbrojeniowa produkująca materiały wybuchowe. W roku 1955 Krupski Młyn otrzymał status osiedla w ówczesnym powiecie tarnogórskim, natomiast w roku 1972 stał się osobną gminą obejmującą również miejscowość Potępa. Po okresie samodzielności, przez 14 lat, w latach 1977-1991, Krupski Młyn wraz z Potępa wchodził w skład gminy Tworóg. Od 25 maja 1991 gmina Krupski Młyn ponownie jest samodzielną jednostką administracyjną.

Gmina Krupski Młyn składa się z dwóch miejscowości Krupskiego Młyna i Potępy oraz z trzech przysiółków - Kanola, Odmuchowa i Żyłki.

Krupski Młyn początkowo by osiedlem dla pracowników fabryki materiałów wybuchowych. Wraz z rozbudową zakładu fabryki rozbudowano także miejscowośc. Najstarszymi budynkami Krupskiego Młyna są dawny gasthaus (później kasyno mieszczące dom kultury, bibliotekę i stołówkę a obecnie prywatny hotel), stare wille przy dawnej ulicy Inżynierskiej (obecnie ulica Zawadzkiego) oraz budynki usytuowane na dwóch osiedlach - Białej i Zielonej kolonii (nazwy te pochodzą od kolorystyki domów). Biała kolonia to ciąg jednakowych domów dwurodzinnych mieszczących się przy ulicy Głównej oraz Karola Miarki. Wybudowano przy niej także sklep kolonialny i szkołę (dzisiejszy budynek służb administracji gminnej). Domy na Zielonej kolonii są domami czterorodzinnymi, mieszczącymi się przy ulicy Mickiewicza. Tu mieściła się także sala kinowa.
W czasach socjalizmu wybudowano jeszcze trzy większe osiedla (w tym osiedle Zietek i budynki przy ul. Buczka). Najmłodsza część Krupskiego Młyna to osiedle z wielkiej płyty budowane w systemie W-70.

W Krupskim Młynie od 1871 roku fukcjonuje zakład związany z produkcją materiałów chemicznych, wybuchowych i tworzyw sztucznych. Zakład, który powstał pod szyldem Fabryki Materiałów Wybuchowych Lignoza wytwarzał w początkowym okresie czarny proch, bawełnę strzelniczą, dynamit, pociski artyleryjskie oraz amunicję strzelniczą. Po II wojnie światowej fabrykę znacjonalizowano a w latach sześćdziesiątych powstała częśc związana z tworzywami sztucznymi i motoryzacją, w której produkowano folię poliestrową, granulaty obuwnicze i detale motoryzacyjne. W 1994 roku, działającą do tej pory pod szyldem "Nitron - Erg" firmę przekształcono w spółkę akcyjną Nitron a później w Nitroerg.

Warościowym obiektem budowlanym w Krupskim Młynie jest most wiszący w Krupskim Młynie z ok. 1930 r., o rozpiętości 25m. Łączy on brzegi Małej Panwi. W czasach gdy dopiero poznawano możliwości nowych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych był to doskonały wzór do naśladowania. Dziś po ok. 70 latach jest to już zabytek, ale nadal służący mieszkańcom okolic.