42-693 Krupski Młyn, ul. Krasickiego 9
tel.: 32 285 70 16 lub 32 381 03 32
e-mail: Pokaż Email
szczegółowy wykaz numerów tel.

Most wiszący

MOST WISZĄCY

Mosty od zarania dziejów służyły do jednego celu - aby dostać się na drugą stronę rzeki, doliny, itp. Zbudowano ich setki, tysiące. Niektóre z nich to perełki sztuki inżynieryjnej.

Już starożytni budowniczowie potrafili zadziwić świat. W V wieku pne. król perski Dariusz I dzięki mostowi pontonowemu poprzez cieśninę Bosfor dostał się na kontynent europejski. Pomogło mu to w ataku na Grecję, ale zwycięstwa nie przyniosło. Mosty metalowe to już dzieło czasów nowożytnych. Pierwszy - żeliwny - został zbudowany w angielskiej miejscowości Coalbrookdale. Było to w 1779r. Pierwszym wiszącym był most zbudowany w Pensylwanii w 1801r. wg projektu amerykańskiego inżyniera J.Finleya. W tych wielkich dziełach mają swój udział i Polacy. Rudolf Modrzejewski - syn sławnej i wybitnej polskiej aktorki Heleny - był w 1926r. autorem projektu mostu Beniamina Franklina nad rzeką Delaware w Filadelfii. Był to największy wówczas na świecie most wiszący o rozpiętości głównego przęsła 533m.
Na ziemiach polskich wybudowano najstarsze na kontynencie europejskim mosty żelazne, w 1796r. w Strzegomiu i w 1803r. w Gliwicach. Pierwszy na świecie most stalowy spawany powstał w 1928r. na rzece Słudwi pod Łowiczem.
Przykładem sztuki budowania mostów most wiszący w Krupskim Młynie z ok. 1930 r., o rozpiętości 25m. Łączy on brzegi Małej Panwi. W czasach gdy dopiero poznawano możliwości nowych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych był to doskonały wzór do naśladowania. Dziś po ok. 70 latach jest to już zabytek, ale nadal służący mieszkańcom okolic.

Most w 2012 roku przeszedł modernizację polegającą na piaskowaniu i malowaniu metalowych elementów, wymianie przęseł i dylin, tynkowaniu i malowaniu pylonów oraz instalacji oświetlenia i monitoringu. Most najbardziej efektownie prezentuje się nocą.