lis
Przypomnienie o obowiązkach związanych z uchwałą antysmogową
15 listopada 2024
Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, zwana „uchwałą antysmogową”. Zgodnie z jej zapisami instalacje niespełniające wymagań, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 roku powinny zostać wymienione zgodnie ze wskazanymi w uchwale antysmogowej terminami.
Z treści tej uchwały oraz z przepisów i rekomendacji z nią powiązanych wynikają określone obowiązki właścicieli budynków posiadających instalacje dostarczające ciepło do systemu centralnego ogrzewania (kotły), organów administracji publicznej, policji, straży miejskich czy gminnych oraz sądów.
W związku z powyższym przypominamy mieszkańcom o:
1. konieczności wymiany pieców; terminy wymiany zależą od daty produkcji (liczonej od daty wejścia w życie uchwały antysmogowej) i klasy używanego urządzenia:
- wymiana do 31.12.2021 r. gdy wiek kotła jest powyżej 10 lat (2006 r. i starsze), oraz dla instalacji bez tabliczek znamionowych,
- wymiana do 31.12.2023 r. gdy wiek kotła jest w przedziale od 5 do 10 lat (od 2007 r. do 2012 r.),
- wymiana do 31.12.2025 r. gdy wiek kotła jest poniżej 5 lat (od 2013 r. do 31.08.2017 r.),
- wymiana do 31.12.2027 r. gdy kocioł jest Klasy 3 lub 4 wg. Normy PN-EN 303-5:2012.
Podmioty posiadające instalacje wydzielające ciepło, lub wydzielające ciepło i przenoszące je do innego nośnika (tzw. miejscowy ogrzewacz powietrza np.: kominek, piec) powinny wymienić instalacje na spełniającą wymagania Rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24.04.2015. do 31.12.2022 r. chyba, że instalacja osiąga sprawność cieplną min 80 % lub jest wyposażona w urządzenie do redukcji emisji pyłu,
2. stosowania paliwa odpowiedniej jakości,
3. weryfikacji i, w przypadku konieczności, aktualizacji danych o posiadanej przez mieszkańca instalacji grzewczej w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Zwracamy uwagę także, że w ramach realizacji obowiązków wynikających z uchwały antysmogowej przewidziano prowadzenie kontroli min. w lokalach prywatnych. Wybór instalacji poddanych kontroli uzależniony jest w pewnej mierze od danych zawartych w CEEB. Szczególną uwagę zwraca się na nieruchomości wyposażone, zgodnie z danymi w tej ewidencji, w piece, które w związku z uchwałą antysmogową powinny być już wymienione, tj. w piece wyprodukowane wcześniej niż 5 lat, licząc od daty wejścia w życie uchwały antysmogowej (czyli piece starsze niż z 2012 roku) lub w piece nowsze, posiadające niższą niż 3 klasę sprawności.
W czasie kontroli sprawdzane jest zarówno żródło ciepła jak i rodzaj używanego paliwa. Szczególną uwagę zwraca się na prawdopodobieństwo spalania materiałów niedozwolonych, w tym tworzyw sztucznych, laminowanego drewna, odzieży, itp, które winny być albo segregowane albo wyrzucane jako odpady zmieszane.
Brak spełnienia wymogów wynikających z uchwały antysmogowej wiąże się z możliwością nałożenia na właściciela instalacji kary mandatu lub grzywny.
Szczegółowe informacje znaleźć można w materiale opublikowanym pod adresem: /public_content/uploads/uchwalaantysmogowa.pdf
Uzupełnieniem działan wynikających z uchwały antysmogowej jest cykliczny dyżur Ekodoradcy Subregionalnego Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, działajacego w ramach projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”. Najbliższy dyżur zaplanowany jest na 19 listopada 2024 r., w sali konferencyjnej Urzędu Gminy, na I piętrze, od 9:00 do 14:00. Informacje o kolejnych terminach opublikowane będą na bieżąco na stronie www.krupskimlyn.pl.
Ekodoradca udziela bezpłatnych, indywidualnych konsultacji, podczas których każda zainteresowana osoba może:
- dowiedzieć się o dostępnych programach dofinansowań do wymiany źródła ciepła, termomodernizacji budynku lub instalacji paneli fotowoltaicznych,
- wspólnie z ekodoradcą wypełnić wnioski do programów takich jak: „Czyste Powietrze”, „Mój Prąd”, „Moje Ciepło” oraz inne,
- zyskać wiedzę na temat podnoszenia efektywności energetycznej budynku oraz optymalnego doboru źródła ciepła,
- zapoznać się z kluczowymi aspektami uchwały antysmogowej.