42-693 Krupski Młyn, ul. Krasickiego 9
tel.: 32 285 70 16 lub 32 381 03 32
e-mail: Pokaż Email
szczegółowy wykaz numerów tel.

18
paź

Suplementacja jodku potasu

18 października 2022

Suplementacja jodku potasu
Suplementacja jodku potasu

Prosimy o zapoznanie się z ważnymi zaleceniami wojewódzkiego konsultanta ds. endokrynologii dr n. med. Janusza Strzelczyka dotyczącej suplementacji preparatów z jodkiem potasu.

Flim: https://www.facebook.com/JWieczorekPL/posts/pfbid0wtj69EfKeVi2gwsuMSZsg3goaB3AW6BptUaA18f6NKo527pm1fWBnkWx5rL5vpJMl


Pamiętaj! Nie zażywaj żadnych środków na własną rękę. Weź również pod rozwagę jakie dawki zostały przewidziane w grupach wiekowych i dlaczego osobom powyżej 60 r.ż. nie jest zalecane przyjęcie preparatu.

- Preparat z jodkiem potasu przyjmuje się wyłącznie w momencie, jeśli rzeczywiście dojdzie do ekspozycji człowieka na promieniowanie.

- Najbardziej narażone w tym przypadku (na działanie jodu radioaktywnego) są dzieci.

- Im człowiek jest starszy, tym metabolizm nieco się zmienia, a zapotrzebowanie na hormony tarczycy, które są produkowane z jodu, jest dużo niższe.

- Stąd też dodatkowa ilość jodu osobom powyżej 60 lat może nawet zaszkodzić.

Jednocześnie informujemy, że na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pod adresem https://www.katowice.uw.gov.pl/jodek-potasu znajduje się Lista Punktów Dystrybucji tabletek z Jodkiem Potasu z terenu całego województwa.